המובחרים: המלצות המדע הבדיוני והפנטזיה


פורסם ביום יום ראשון, 04 באפריל 2021, בשעה 9:00
שייך למדור מומלצי האתר, מיוחד

מאת

לכל אחת ואחד מאיתנו יש ספרים שהם אוהבים במיוחד: הספר שקראתם שוב ושוב בילדותכם, זה שמשתנה בכול קריאה חוזרת כי אתם השתניתם, הספר שלא תשובו לעולם לקרוא מחשש שתגלו שפיית הבלעכס קלקלה אותו, הקלאסיקה שכולם אוהבים – וגם אתם, והפנינה הנסתרת שרק אתם מכירים.

15 שנה חלפו מאז רשימת המומלצים האחרונה שלנו, והגיעה השעה לעדכן אותה ולראות מה השתנה. ספרים חדשים פורסמו, אחרים אזלו מהמדפים ופחות קוראים מכירים אותם, וגם הטעם השתנה. הרשימה שלפניכם היא פרי בחירתם של חברי קבוצת הפייסבוק "ספרים?", בסדרת משאלים שערכנו שם בתחילת 2021, ומייצגת את טעמם ואת העדפותיהם של המצביעים בימי המשאל.

הרשימה הנוכחית מחולקת לחמש קטגוריות: מדע בדיוני ופנטזיה ישראליים, ספרי פנטזיה מכל הסוגים, ספרי מדע בדיוני מכל הסוגים, ספרי מדע בדיוני ופנטזיה לילדים ונוער, וספרי מדע בדיוני ופנטזיה חדשים, כלומר כאלה שראו אור בעברית בעשר השנים האחרונות ואינם קלאסיקות. עקב החפיפה בין חלק מהקטגוריות, יש ספרים שמופיעים בשתיים מהן במקביל.


ספרי מדע בדיוני ופנטזיה ישראליים

 

1. לב המעגל (122 קולות)

קרן לנדסמן

בישראל של ימינו אבל קצת אחרת, חבורה של צעירים מוצאת את עצמה במרכזו של עימות נגד קבוצת טרור ששמה לה למטרה לפגוע בבעלי כוחות הכישוף. בין התקפה להתקפה הם מתמודדים עם דעות קדומות ודיכוי ממוסד כלפיהם, כמכשפי יסודות ומכשפי רגש, וחווים אהבות ומשברים. סיפור ישראלי מאוד, מרגש וגם כואב לפרקים, עם הרבה ביקורת מפורשת וסמויה על יחס החברה למיעוטים שבתוכה. זוכה פרס גפן לשנת 2019.
(כנרת זמורה ביתן, 2018. 368 עמודים)

פנטזיה, פנטזיה אורבנית, פנטזיה קווירית, היסטוריה חלופית, מתח

 

2. מצרפי המקרים (117 קולות)


יואב בלום

צירופי מקרים מניעים את העולם – אנשים מוצאים אהבה בנסיבות משונות, פקק תנועה בלתי צפוי יכול להעניק למדען השראה לתגלית פורצת דרך, ושברי דברים שהגיעו לאוזן הלא נכונה עלולים לקבוע גורלות. אבל מי מניע את צירופי המקרים הללו, וכמה בחירה יש לנו באמת? גיא, אמילי ואריק, שלושה מצרפי מקרים מקצוענים, רגילים לקבל את המשימות שלהם במעטפה מדי בוקר, עד שמעטפה משונה אחת טורפת את כל הקלפים. ספר יצירתי ושופע הומור, דמיון ואהבה. זכה בפרס רטרו-גפן, 2018.
(כתר, 2011. 277 עמודים)

פנטזיה, פנטזיה אורבנית, מתח

 

3. אגם הצללים (83 קולות)

רוני גלבפיש

Lake of Shadows

קסם על ים כנרת. טבע מקומי, מוזיקה ישראלית מכשפת, מעגלי אבנים ועולם פנטסטי של כישוף ופלא מלווים ספר פנטזיה קסום שנכתב לנוער אבל ידבר לכל מי שנמשך אל המופלא ואל הנסתר מעין. אגם הצללים טווה עולם קסום מתחת לפני השטח של ישראל המוכרת לנו: עולם שבו שירים הם לחשי קסם ושבטי פיות מתגוררים על שפת הכנרת. בעולם הקסום הזה שמסתתר לנו מתחת לאף, זוג תאומות מגלות את כוחותיהן ואת זהותן. זוכה פרס גפן לשנת 2016.
(דג זהב, 2015. 462 עמודים)

פנטזיה לנוער, פנטזיה אורבנית

 

4. עולם הסוף (67 קולות)

אופיר טושה גפלה

בן מנדלסון הוא סופ-ר – אדם שמקצועו הוא כתיבת סופים לספרים. חמישה עשר חודשים אחרי מות אשתו מריאן בתאונה מחרידה הוא מחליט לשים קץ לחייו, ובכך מתחיל מסעו בחיפוש אחריה בעולם הסוף – העולם שמעבר לחיים. זוכה פרס גפן לשנת 2005.
(כתר, 2004. 432 עמודים)

פנטזיה על-טבעית

 

5. הקבוע היחידי (52 קולות)

יואב בלום

מה הייתם עושים אילו יכולתם להחליף גופים עם אנשים אחרים? ומה היה קורה אם כולם יכלו לעשות את זה – ורק אתם לא? דן ארבל פתר את הבעיה בכך שהפך להיות בלדר, שמעביר דברים ממקום למקום בזמן שאחרים מעבירים את עצמם מגוף לגוף וחדלו כמעט לנסוע פיזית מאז שצצה טכנולוגיית צמידי ההתחלפות. כשהוא מוצא את עצמו בורח על חייו עקב מזימה רצחנית, נחשפות לא רק ההשפעות של הטכנולוגיה החדשה על החברה, אלא גם הצדדים הלא רצויים שלה. זוכה פרס גפן לשנת 2017.
(כתר, 2016. 376 עמודים)

מדע בדיוני

 

6. המדריך לימים הקרובים (38 קולות)

יואב בלום

מישהו יודע בדיוק מה יעשה בן שוורצמן בימים הקרובים. גם אנחנו נדע בקרוב, כי הספר הזה נכתב עבורו, להדריך אותו בימים הקרובים. ברקע יש בקבוק ויסקי שיש בו יותר ממה שנדמה במבט ראשון, טכניקה סודית שמאפשרת למתי מעט לשמר חוויות לאורך זמן, רוצח פסיכוטי וגיבור אחד נעבעך.
(כתר, 2014. 340 עמודים)

מדע בדיוני, מתח

 

7. היה יהיה – שנתון לספרות ספקולטיבית (36 קולות)

אהוד מימון (עורך)

��� ����

הבמה המודפסת הוותיקה, העקבית והטובה ביותר לסיפורים קצרים וארוכים בז'אנר. מאז הכרך הראשון בשנת 2009 התפרסמו ב"היה יהיה" עשרות סיפורים שהיו מועמדים לפרס גפן, ביניהם לא מעט מהזוכים, וכן שלל סיפורי ביכורים של כותבים חדשים ויצירות מדע בדיוני ופנטזיה של הסופרות והסופרים הבולטים בתחום.
(האגודה הישראלית למדע בדיוני ולפנטזיה, 2009 והלאה)

פנטזיה, מדע בדיוני

 

8. טרילוגיית הלווייתן מבבל (35 קולות)

הגר ינאי

המיתולוגיה המסופוטמית קמה לתחייה לצד העולם המוכר לנו כיום, בטרילוגיית הפנטזיה המצליחה של הגר ינאי. הילדים יונתן ואלה מרגוליס עוקבים אחרי גנב שפורץ למעבדה של אביהם ומוצאים את עצמם בממלכת בבל המסתורית, המשלבת כישוף ומדע, שדים ומכונות. סיפורם מצטלב עם עלילותיהם של הילל בן שחר המורד, נין אורמוז המכשפה, דמותו מטילת האימה של לווייתן אדיר שמסכן את שני העולמות, וכמובן השד הפזיז פזוזו. שלושת הספרים זכו בפרס גפן בשנים 2007 ו-2008 ו-2018.
(הלווייתן מבבל; המים שבין העולמות; המסע אל לב התהום; כתר, אוקיינוס ומודן, 2006, 2008 ו-2017)

פנטזיה, פנטזיה לנוער, פנטזיית מעבר, מיתולוגיה

 

9. אם החיטה: חורים במסך וירטואלי (32 קולות)

מיקי בן כנען

היה היתה גמדה שתמיד רצתה הליקופטר אדום, ובגיל 58 היא השיגה אותו. מכאן והלאה מתגלגלים ארועים שהם בלתי סבירים בה במידה שהם בלתי נמנעים, ובהם ייפרסו לפנינו השמדת מזיקים בחיטה באמצעים טלפתיים, מיליוני דולרים, רשת של אתרי סקס באינטרנט ושני בוני אתרים בדואים. מה שבטוח, לא קראתם שום דבר שדומה לזה.
(הקיבוץ המאוחד, 2006. 258 עמודים)

מדע בדיוני, הומור

 

10. שמים שבורים (29 קולות)

קרן לנדסמן

broken skies

סיפוריה הקצרים של קרן לנדסמן, המרוכזים בספר, מתרחשים בחלליות, בעולמות זרים או לפחות בכמיהה אליהם, אך גם בכפרים נידחים ובמסיבות טאפרוור. הם מציגים מציאות מסוכנת ומרגשת, מלאה הפתעות ומוות, מחלות וחמלה, רגעים אנושים ומשפחתיים וממסדים מרושעים. אלה סיפורי מדע בדיוני (וקצת פנטזיה) עכשוויים, מעודכנים, אוניברסליים אך גם ישראליים מאוד. ורובם מצוינים. זוכה פרס גפן לשנת 2015.
(סיאל, 2014. 287 עמודים)

מדע בדיוני, חלל

 

מומלצים נוספים: סימנטוב / אסף אשרי; ביום שהמוסיקה מתה / אופיר טושה גפלה; כתר הדרקון / אורי אורלב; דם כחול / ורד טוכטרמן; לפעמים זה אחרת / ורד טוכטרמן; הידרומניה / אסף גברון

 

המלצת המערכת: הדרך לגן עדן

גיל הראבן

כשגיל הראבן פרסמה ב-1999 את אוסף הסיפורים שלה, לא היה כמעט מדע בדיוני מקורי בישראל, כך שבמידה רבה "הדרך לגן עדן" היה האדווה הראשונה שבישרה את בוא הנחשול הגדול של הכתיבה הקצרה בז'אנר קצת אחרי תחילת אלף השלישי. זוג נאהבים מתגבר על שיטת שידוכים גנטית; פילגש אחוזת געגועים מצליחה לא להבחין בזוועה שמתרחשת סביבה; מסעות וירטואלים משבשים את חייהם של בעל ואישה; כוכבת קולנוע מנסה להפוך את בנה לצעצוע; אישה צעירה מנסה להגן על בתה בעולם שאת חוקיו אין היא מבינה; נוסעת בזמן מנסה לנצח עתיד קודר ועוד.
(כתר, 1999. 200 עמודים)

מדע בדיוני


ספרי פנטזיה

 

1. סדרת הארי פוטר (245 קולות)

ג'יי קיי רולינג

אם חייתם בבועה בעשרים השנים האחרונות, נספר לכם ששבעת ספרי הסדרה מספרים על מלחמת הטוב ברע בעולם נסתר של קוסמים שמתקיים לצידנו. בגיל 11 הארי מגלה להפתעתו שהוריו המנוחים היו קוסמים שמתו כדי להציל את חייו מוולדמורט הרשע, ושהוא דמות נערצת בקהילת הקוסמים. מכאן והלאה צפויות לו הרפתקאות רבות בבית הספר לקוסמים הוגוורטס, בעוד וולדמורט מנסה לחזור לכוחו ולהטיל טרור על קוסמי כל העולם. הסדרה זכתה בפרס רטרו-גפן, 2018, ולכמה פרסי גפן בשנים קודמות.
(הארי פוטר ואבן החכמים, הארי פוטר וחדר הסודות, הארי פוטר והאסיר מאזקבאן, הארי פוטר וגביע האש, הארי פוטר ומסדר עוף החול, הארי פוטר והנסיך חצוי הדם; הארי פוטר ואוצרות המוות. ספרי עליית גג, 2007-1999. מאנגלית: גילי בר-הלל)

פנטזיה, פנטזיה לנוער, פנטזיה אורבנית, פנטזיית מעבר

 

2. הסיפור שאינו נגמר (196 קולות)

מיכאל אנדה

ילד יתום מאם מקבל ספר שמוליך אותו לממלכה פנטזיה המופלאה, עם נסיכה חסרת שם, יצורים פלאים ושלל הרפתקאות. עליו להציל את הממלכה, לגלות את מחיר הכוח, ולמצוא איך להציל את עצמו מעצמו. ספר רווי משמעויות וטוב בהרבה מהסרט שנעשה על פיו.
(לדורי, 1986. מגרמנית: חוה פלץ; מרגנית, 2015. מגרמנית: חנה לבנת)

פנטזיה, פנטזיה לילדים, פנטזיית מעבר, מסע הגיבור, קלאסיקה

 

3. שר הטבעות (183 קולות)

ג'ון רונלד רעואל טולקין

מהספרים האהובים ביותר בעולם ואחת היצירות הבולטות של המאה ה-20. ספר שרבים רואים בו את תחילתה של הפנטזיה המודרנית ושהיה מקור לאינספור חיקויים. סיפור מסעם של הוביטים, בני אדם, בן-לילית וגמד להשמדת טבעת הכוח של סאורון, בתוך עולם עשיר במיתולוגיות, שפות ויצורים קסומים, ומאבק נואש של כוחות הטוב ברע.
(זמורה ביתן, 1979. תרגום: רות לבנית)

פנטזיה, פנטזיה גבוהה, פנטזיה אפית, מסע הגיבור, קלאסיקה, מיתולוגיה

 

4. בשורות טובות (171 קולות)

טרי פראצ'ט וניל גיימן

העולם עומד להגיע לקיצו בשבת הבאה, בדיוק לפני ארוחת הערב. לרוע המזל, האנטי-כריסט הלך לאיבוד, ארבעת פרשי האפוקליפסה ירכבו על אופנועים, ונציגי השמיים והגיהינום יגלו שהם בעצם אוהבים את כדור הארץ. אחד מאותם ספרים נדירים שמצחיק לקרוא אותם בפעם הראשונה, והשנייה, והמאה.
(אופוס, 1993. מאנגלית: בועז וייס; הכורסא, 2019. מאנגלית: תומר בן אהרון)

פנטזיה, הומור, פנטזיה אורבנית

 

5. ההוביט (133 קולות)

ג'ון רונלד רעואל טולקין

סיפור מסעו של בילבו ההוביט עם שלושה עשר גמדים אל ההר הבודד לחיסול דרקון אכזר ולחילוץ האוצר שגנב. בדרך הם נתקלים באורקים, בני לילית ועוד שלל יצורים משעשעים ומפחידים, ובטבעת מסתורית אחת, אשר טיבה יתברר ב"שר הטבעות".
(זמורה ביתן, 1976. מאנגלית: משה הנעמי; זמורה ביתן, 1976. מאנגלית: טייסי חיל האוויר השבויים; כנרת זמורה ביתן, 2012. מאנגלית: יעל אכמון)

פנטזיה, פנטזיה לילדים, פנטזיה גבוהה, מסע הגיבור, קלאסיקה

 

6. סדרת עולם הדיסק (129 קולות)

טרי פראצ'ט

מאז ומעולם ידוע שהעולם הוא דיסק הניצב על צב ענק שעושה דרכו בחלל. לאן נע הצב? מה קורה למי שנופל משולי הדיסק? היכן שוכנים האלים, ומה הם עושים בדיוק? איך פועל כשף, ומה החסרונות שבו? כל השאלות האלה ועוד רבות אחרות נענות בצורה מצחיקה ומטורפת ביותר, עם הרבה רמיזות אינטליגנטיות לפילוסופיה ותאולוגיה ושפע פרודיות על נושאי פנטזיה מוכרים.
{עשרות ספרים בהוצאות שונות)

פנטזיה, הומור

 

7. טרילוגיית חומריו האפלים (118 קולות)

פיליפ פולמן

טרילוגיית פנטזיה שמשלבת מעבר בין עולמות, התמודדות עם קשיים חיצוניים ופנימיים, מסר אנטי-דתי וסיפור אהבה מתוק-מריר. ביקום מקביל שבו לנשמות בני האדם יש קיום פיזי, יוצאת ליירה למסע שבו תחצה את עולמה הוויקטוריאני ותמצא את עצמה בעולמות נוספים, כשהיא מתמודדת עם האחריות לבריאה כולה. דרך מסע ההתבגרות של ליירה וחברה ויל, שאותו היא פוגשת בעולמנו, הטרילוגיה מעמידה סימני שאלה נוקבים בנושאי דת, אהבה, אחריות וסיפור הבריאה.
(המצפן הזהוב, הסכין המעודן, משקפת הענבר: כתר ואופוס, 2005-2003. מאנגלית: יעל סלע-שפירו)

פנטזיה, פנטזיה לנוער, מסע הגיבור

 

8. סדרת שיר של אש ושל קרח (115 קולות)

ג'ורג' ר"ר מרטין

gameof throwns

הרבה לפני ש"משחקי הכס" הפכה לתופעה טלוויזיונית, הכירו מיליוני קוראים את ווסטרוז – יבשת בעולם פנטזיה אכזרי ומרתק ששום דמות בו אינה מוגנת מפגיעה. שבע המשפחות החזקות בממלכה מנהלות מאבק עקוב מדם על השלטון, בשעה שמעבר לים מתכוננת היורשת האחרונה לבית המלוכה המודח לשוב לתבוע את ממלכתה. מאבק חסר פשרות על כוח, כשהמטרה מצדיקה את כל האמצעים, בסדרה עתירת תככים, דם, סקס, איברים קצוצים ודרקונים. זכה בפרס רטרו-גפן, 2018.
(משחקי הכס, עימות המלכים, סופת החרבות, משתה לעורבים, ריקוד עם דרקונים. אופוס, 2011-1999. מאנגלית: עידית שורר, יעל סלע-שפירו, דוד חנוך, צפריר גרוסמן)

פנטזיה, פנטזיה גבוהה, פנטזיה אפית

 

9. דברי ימי נרניה (110 קולות)

ק"ס לואיס

אי אפשר לתאר את תולדות הפנטזיה בלי נרניה – עולם של חיות מדברות, פאונים, דריאדות, מכשפות, קסמים, ואריה כל-יכול אחד בתפקיד ישו. הדרך לנרניה עוברת דרך ארון בגדים, תמונה על הקיר, אמונה ובעיקר הרבה דמיון ויצירתיות. בספר הראשון, "האריה המכשפה וארון הבגדים", ילדי משפחת פוונסי מגיעים בעיצומה של מלחמת העולם השנייה מאנגליה לעולם הקסום של נרניה, שם הנבואה מבשרת שיהפכו למלכים ומלכות. נרניה תחכה להם גם בספרים הבאים, בשלל הרפתקאות קסומות. ילדים כנראה לא יזהו את המסרים הנוצריים.
(האריה, המכשפה וארון הבגדים, הנסיך כספיאן, המסע בדורך השחר, כס הכסף, הסוס ונערו, אחיינו של הקוסם, הקרב האחרון. הוצאות שונות)

פנטזיה, פנטזיה לילדים, פנטזיה אפית, מסע הגיבור, קלאסיקה

 

10. הרפתקאות אליס בארץ הפלאות (100 קולות)

לואיס קרול

דורות רבים של ילדים גדלו על עלילות הנונסנס של אליס הצעירה בארץ הפלאות, מרגע שנפלה דרך חור הארנב ועד לבריחה ממלכת הלבבות האכזרית. יצירותיו של המורה למתמטיקה צ'רלס דודג'סון (לואיס קרול) בארץ הפלאות ובארץ המראה הביאו לעולם שלל דמויות ודימויים שאין לתאר את תרבותנו בלעדיהם: חיוכו של חתול צ'שייר, המפטי דמפטי, הכובען המשוגע, "ערפו את ראשו", שעון הכיס של הארנב הלבן ועוד ועוד ועוד.
(מהדורות רבות. פורסם במקור ב-1865)

פנטזיה, פנטזיה לילדים, הומור, קלאסיקה

 

מומלצים נוספים: חוט של כסף / נעמי נוביק; מומו / מיכאל אנדה; סדרת הערפילאים / ברנדון סנדרסון; אבק כוכבים / ניל גיימן; הטירה הנעה / דיאנה ווין ג'ונס; גנזך אורות הסער / ברנדון סנדרסון; סדרת הרואים למרחק / רובין הוב; עקורה / נעמי נוביק; אלים אמריקאיים / ניל גיימן; לעולם לא עולם / ניל גיימן; סדרת אמבר / רוג'ר זילאזני

 

המלצת המערכת: גשר ציפורים

בארי יוגארט

birds

מגפה שיודעת לספור, זקן חכם עם פגם באופיו, נערה פשוטה שמרוששת את כל מחזריה, שורש ג'ינסנג קסום, מתכון סודי לבישול דורבן ועוד שלל המצאות עלילתיות וקוריוזים מלאי דמיון והומור, בספרו הראשון של בארי יוגארט המתרחש בסין הקדומה שלא הייתה מעולם. כשכל ילדי כפרו חולים, צעיר כפרי תמים בשם שור מספר 10 יוצא למסע עם מאסטר לי חסר המצפון בעקבות אגדה בת מאות שנים. עלילות השניים ימשיכו בסדרת ספרים, שרק שני הראשונים בה תורגמו לעברית.
(אופוס, 2002. מאנגלית: רחביה ברמן. 246 עמודים)

פנטזיה, אגדות, מיתולוגיה


ספרי מדע בדיוני

 

1. סדרת מדריך הטרמפיסט לגלקסיה (211 קולות)

דאגלס אדמס

פרודיה שנונה על המדע הבדיוני, על החברה האנושית ועל מה שקרה אחרי יום חמישי אחד שבו הושמד כדור הארץ. הספר – ואחריו עוד ארבעה – שמסביר טוב מכולם מדוע היקום בטוח הרבה יותר כשיש לך מגבת, ומה חשיבותו של המספר 42.
(מדריך הטרמפיסט לגלקסיה; המסעדה שבסוף היקום; החיים, היקום וכל השאר; היו שלום ותודה על הדגים; לא מזיק ברובו. כתר, מהדורה מחודשת 2011. מאנגלית: מתי ונגריק ודנה לדרר; גבי פלג)

מדע בדיוני, הומור

 

2. המשחק של אנדר (203 קולות)

אורסון סקוט קארד

אחד מספרי המדע הבדיוני המשפיעים ביותר במדע הבדיוני של סוף המאה ה-20 מתאר את תהליכי חינוכו והכשרתו חינוכו של אנדרו ויגין (אנדר), ילד צעיר שנשלח לבית הספר ללחימה כדי להפוך שם למצילו של הגזע האנושי הנאבק בגזע חוצני של יצורים דמויי חרקים. הספר מתמקד בעיקר בדמותו של אנדר ובניסיונו לשמור על אנושיותו מול הניסיון להפכו למכונת מלחמה. בעקבותיו נכתבה סדרה ארוכה של המשכים וקדימונים, אך "אנדר" עומד בפני עצמו.
(אופוס, 1994. תרגום: בועז וייס. 308 עמודים)

מדע בדיוני, מדע בדיוני צבאי

 

3. חולית (115 קולות)

פרנק הרברט

מיצירות המופת של הז'אנר והספר הראשון באחת מהסדרות החשובות של המדע הבדיוני. הספר מתאר את תהליך חניכתו של פול מואד'דיב מנער לקיסר גלקטי רב עוצמה, תוך התעמקות בכוחה של האקולוגיה, ראיית הנולד ומשחקי הכוח הפוליטיים של מנגנוני העוצמה בקיסרות הגלקטית.
(עם עובד, 1978. תרגום: עמנואל לוטם. 644 עמודים)

מדע בדיוני, מדע בדיוני קשה, קלאסיקה

 

4. טרילוגיית משחקי הרעב (103 קולות)

סוזן קולינס

מעטים הסופרים שיצרו ז'אנר חדש. סוזן קולינס עשתה את זה כשהספר הראשון בטרילוגיית "משחקי הרעב" זכה להצלחה עולמית אדירה ובישר גל של עוד ועוד דיסטופיות לנוער. קטניס אוורדין מתנדבת לייצג את המחוז העני שלה בתוכנית ריאליטי קטלנית שהמנצח היחיד בה יזכה את המחוז שלו בתוספת מזון יקרה מפז. האם היא תצליח לשנות את הכללים ולערער את השלטון העריץ של הנשיא סנואו? קראו את הסדרה, ושהסיכויים יהיו לטובתכם! זוכה פרס גפן לשנים 2013-2011.
(משחקי הרעב; התלקחות; עורבני חקיין, כנרת זמורה ביתן, 2012-2010. מאנגלית: יעל אכמון)

מדע בדיוני, מדע בדיוני לנוער, דיסטופיה, דיסטופיה לנוער

 

5. 1984 (94 קולות)

ג'ורג' אורוול

1984

הספר שהביא לעולם את המושגים "האח הגדול", "שיחדש" ועוד, והסיר את המסכה מעל העריצות באשר היא. שנתיים לפני מותו, ב-1948, פרסם אורוול את הדיסטופיה החשובה והמשפיעה ביותר של המאה ה-20. וינסטון סמית', עובד זוטר במינסטריון האמת שתפקידו לשכתב את ההיסטוריה, מאבד את אמונו בממשל הטוטליטרי של מדינת אוקיאניה. מעשיו החתרניים מביאים אותו לגלות את האמת המרה מאחורי שלטונו של האח הגדול.
(עם עובד, 1972. מאנגלית: ג' אריוך. 328 עמודים)

דיסטופיה, מדע בדיוני

 

6. מלחמת האדם הזקן (85 קולות)

ג'ון סקאלזי

oldmanswar

ביום הולדתו ה-75 עשה ג'ון פרי שני דברים: הוא עלה לקברה של אשתו, ואז התגייס לצבא. כך מתחיל אחד מספרי המלחמה המבדרים ביותר במדע הבדיוני, הכולל שדרוגים ביולוגיים מתוחכמים, פוליטיקה בין כוכבית מורכבת והמון אקשן. זהו הספר הראשון בסדרה המונה נכון להיום שישה ספרים, מהם שלושה שתורגמו לעברית. זוכה פרס גפן לשנת 2007.
(ינשוף, 2006; אופוס, 2020. מאנגלית: רז גרינברג, צפריר גרוסמן)

מדע בדיוני, מדע בדיוני צבאי

 

7. אשתו של הנוסע בזמן (82 קולות)

אודרי ניפנגר

כשקלייר הייתה ילדה, צץ בחצר האחורית גבר זר וסיפר לה שהוא יהיה בעלה. מרגע זה ואילך חייה נשזרים לבלי הפרד בחייו של הנרי דטאמבל, אדם עם פגם גנטי שגורם לו לדלג בזמן ללא שליטה על המועדים ועל היעדים שאליהם יובילו אותו מסעותיו. התוצאה היא סיפור אהבה טראגי ומורכב, רצוף לולאות זמן ושאלות קיומיות, שמוכיח שעדיין יש מה לחדש גם בסיפורים על מסע בזמן.
(כנרת זמורה ביתן, 2005. מאנגלית: אסף גברון. 464 עמודים)

מדע בדיוני, מסע בזמן, רומנטי

 

8. אנוכי הרובוט (אני, רובוט) (80 קולות)

אייזק אסימוב

אוסף סיפורי הרובוטים הראשון של אסימוב כולל אחדים מהסיפורים המכוננים של הז'אנר ושל סדרת הרובוטים עצמה. בסיפורים האלה, ביניהם "רובי", "היגיון" ו"שקרן", הציג אסימוב לראשונה את שלושת חוקי הרובוטיקה, ששינו את האופן שבו אנחנו חושבים על מכונות תבוניות והפך את הרובוט ממפלצת רצחנית למכונה עם מנגנוני בטיחות יעילים. ואל תשכחו גם את פסיכולוגית הרובוטים סוזן קלווין, ואת נקמתה ברובוט שלא החזיר לה אהבה.
(מסדה, 1970. מאנגלית: יאיר שמעוני; כתר, 2004. מאנגלית: אורי בלסם)

מדע בדיוני, מדע בדיוני קשה

 

9. ספר יום הדין (76 קולות)

קוני ויליס

Doomsday

קיוורין אנג'ל, סטודנטית צעירה ושאפתנית להיסטוריה, יוצאת לעבר לחקור את המאה ה- 14 רוויית המחלות והסבל. מה שמתחיל כמשימה מסוכנת ולא שגרתית משתבש כליל כאשר המשגר יוצא כלל פעולה. קיוורין מגיעה לעולם שלא ציפתה לו, ואילו חיי האוניברסיטה השלווים בהווה משתבשים לחלוטין, וכולם נקראים לבצע בחירות מוסריות קשות. ספר קודר, מלא רגש והומניזם, שעוסק בשאלות מוסריות ודתיות כבדות משקל.
(אופוס, 1999. מאנגלית: עידית שורר. 589 עמודים)

מדע בדיוני, מסע בזמן, רומן היסטורי

 

10. טרילוגיית המוסד (73 קולות)

אייזק אסימוב

foundation

האימפריה הגלקטית הולכת וגוססת. הפסיכוהיסטוריה של הארי סלדון – מדע סטטיסטי שמסוגל לחזות את העתיד ולתמרן אותו – יכולה להבטיח את שיקום ההריסות באלף שנים בלבד. הטרילוגיה, שמכסה את 300 השנים הראשונות בתוכנית, הפכה לאחת מאבני הדרך החשובות במדע הבדיוני הקלאסי.
(המוסד השמיימי; מוסד וקיסרות; המוסד האחר, מסדה, 1978; מודן, 1995. מאנגלית: עמוס גפן)

מדע בדיוני, מדע בדיוני קשה

 

מומלצים נוספים: מלבד הכלב / קוני ויליס; צד שמאל של החושך (או מעבר לעלטה) / אורסולה ק' לה-גווין; מעשה השפחה (או סיפורה של שפחה) / מרגרט אטווד; הצל של אנדר / אורסון סקוט קארד; סוכנות הבילוש ההוליסטית של דירק ג'נטלי / דאגלס אדמס

 

המלצת המערכת: המנושל (בידיים ריקות)

אורסולה ק' לה-גווין

אין כמו אורסולה לה גוין, מהבולטים בכותבי המדע הבדיוני החברתי והפוליטי, כדי להמחיש עד כמה מה שנדמה לאחד כאוטופיה הוא דיסטופיה בעיני אחרים. שווק הוא פיזיקאי מבריק ואידיאליסט אמיתי, שחי בחברה האנרכיסטית לכאורה על הירח אנארס, שאיבדה את הלהט האידיאולוגי שלה. מסעו השנוי במחלוקת לעולם השכן יוראס, שממנו הגיעו אבותיו, משמש את לה גווין כדי לחקור את הגבולות העמומים בין האידיאולוגיה ליישום שלה בפועל ובין חירות לכפייה.
(המנושל, כתר, 1980. מאנגלית: תמר עמית; בידיים ריקות, מובי דיק, 2016. מאנגלית: עמנואל לוטם)

מדע בדיוני, מדע בדיוני חברתי


ספרי פנטזיה ומדע בדיוני לילדים ונוער

 

1. סדרת הארי פוטר (134 קולות)

ג'. ק. רולינג

ראו תקציר בקטגוריית ספרי הפנטזיה.

 

2. ההוביט (94 קולות)

ג'ון רונלד רעואל טולקין

ראו תקציר בקטגוריית ספרי הפנטזיה.

 

3. הסיפור שאינו נגמר (90 קולות)

מיכאל אנדה

ראו תקציר בקטגוריית ספרי הפנטזיה.

 

4. טרילוגיית משחקי הרעב (73 קולות)

סוזן קולינס

ראו תקציר בקטגוריית ספרי המדע הבדיוני.

 

5. סדרת נרניה (66 קולות)

ק"ס לואיס

ראו תקציר בקטגוריית ספרי הפנטזיה.

 

6. שלושים וחמישה במאי, או דני רוכב אל הים הדרומי (59 קולות)

אריך קסטנר

דני טוב בחשבון, ולכן קיבל בבית הספר מטלה שתפתח את הדמיון שלו: לכתוב על הים הדרומי. בלוויית הדוד סבוני הקצת מוזר והסוס הנאמן נגרו קבלו הוא יוצא למסע אל הים הדרומי, דרך שלל ארצות משונות כמו ארץ העצלנים, עיר העתיד, מצודת העבר המזהיר, ועולם הפוך שבו מחנכים את ההורים במקום את הילדים. בתרגום החדש נשמרו השמות מהמקור הגרמני, וכך דני חזר להיות קונרד והדוד סבוני נהיה רינגלהוט.
(אחיאסף, 1947. מגרמנית: אלישבע קפלן; אחיאסף, 1999. מגרמנית: מיכאל דק)

פנטזיה, פנטזיה לילדים, קלאסיקה, הומור

 

7. צ'רלי והשוקולדה (58 קולות)

רואלד דאל

חייו של צ'רלי, ילד למשפחה ענייה מרודה, משתנים כאשר הוא מוצא את כרטיס הזהב הנכסף בחפיסת השוקולד שלו. יחד עם עוד ארבעה ילדים ומלוויהם, הכרטיס ייקח אותו ואת סבו לסיור מופלא ומסוכן במפעל השוקולד הבלתי אפשרי של המיליונר התמהוני וילי וונקה. סיפור עתיר דמיון – וגם לא מעט אכזריות מרוככת, שכולל שיט בנהר שוקולד, סוכריה שעושה את האוכלת אותה סגולה, וכמובן את בני האומפה לומפה היעילים והמועילים.
(זמורה ביתן מודן – סדרת מרגנית, 1978. מאנגלית: אוריאל אופק. 144 עמודים)

פנטזיה, פנטזיה לילדים

 

8. הטירה הנעה (57 קולות)

דיאנה ווין ג'ונס

סופי היא בת בכורה ולכן, לפי כללי האגדות, נועדה לחיות חיים בורגניים ומשעממים. כישוף שמטילה עליה מכשפת השממה משנה את חייה והופך אותה לאישה זקנה. היא יוצאת למסע ופוגשת את הקוסם הגדול האול בטירתו הנעה, שאחת מדלתותיה מובילה לעולמות אחרים. ספר פנטזיה קלאסי שכולל קסם, אהבה ושדון אש אחד מצחיק במיוחד.
(כתר, 2005. מאנגלית: גילי בר-הלל. 273 עמודים)

פנטזיה, פנטזיה לילדים, אגדות

 

9. מטילדה (53 קולות)

רואלד דאל

מטילדה היא ילדה צעירה שגדלה אצל הורים מזניחים שלא מתעניינים בה. היא גם מבריקה ומקסימה, ובגיל חמש וחצי, כשהיא מתחילה את לימודיה בבית הספר, המורה הטובה העלמה מרשמלו לוקחת אותה תחת חסותה. שתיהן מתמודדות בגבורה ובתחבולות, שכוללות הזזת חפצים בכוח המחשבה, עם המנהלת האכזרית והמתעללת טרופדרוס.
(זמורה ביתן, 2000. מאנגלית: יעל ענבר. 255 עמודים)

פנטזיה, פנטזיה לילדים

 

10. חומריו האפלים (52 קולות)

פיליפ פולמן

ראו תקציר בקטגוריית ספרי הפנטזיה.

 

מומלצים נוספים: עולם הדיסק: בני החורין הקטנים ושאר ספרי טיפאני אייקין / טרי פראצ'ט; מומו / מיכאל אנדה; הרפתקאות אליס בארץ הפלאות / לואיס קרול; סדרת המומינים / טובה ינסון; סדרת פרסי ג'קסון / ריק ריירדן

 

המלצת המערכת: 7 דקות אחרי חצות

פטריק נס

קונור הוא ילד בודד וכועס: אמא שלו חולת סרטן, ובבית הספר הוא סובל מנחת זרועם של בריונים וממבטיהם המרחמים הבלתי נסבלים של המורים. מפלצת עץ הטקסוס ליד ביתו מתעוררת באחד הלילות ודורשת ממנו את הדבר הקשה ביותר – את האמת, אך לפני כן עליו לשמוע שלושה סיפורים שיעמתו אותו עם מעשיו ועם חוקי השכר והעונש המורכבים של העולם האמיתי. ספר רגיש, מרגש, חכם ונוגע ללב.
(אוקיינוס ומודן, 2017. מאנגלית: עפרה אביגד. איורים: ג'ים קיי. 215 עמודים)

פנטזיה, פנטזיה לנוער


ספרי פנטזיה ומדע בדיוני חדשים

ספרים שראו אור לראשונה בעברית בעשר השנים האחרונות.

 

1. חוט של כסף (81 קולות)

נעמי נוביק

יידישקייט מזרח אירופי בהשראת עוץ-לי-גוץ-לי, משולב עם דמויות של נשים צעירות חזקות, מיתוסים רוסיים והרבה הרבה קרח. מרים, צעירה יהודייה בת למשפחה של מלווים בריבית, מושכת שלא בטובתה את תשומת ליבו של מלך החורף, עקב השמועה שהיא יודעת להפוך כסף לזהב. יחד עם בת אצילים אומללה ובת איכרים מוכה, עליה למצוא את דרך המלך בין קיום הבטחותיה לעמידה על שלה, בסדרת החלטות שתשנה את חייהם של רבים. זוכה פרס גפן לשנת 2020.
(תמיר//סנדיק, 2019. מאנגלית: יעל אכמון. 469 עמודים)

פנטזיה, אגדות

 

2. לב המעגל (73 קולות)

קרן לנדסמן

ראו תקציר בקטגוריית ספרי המקור.

 

3. עקורה (57 קולות)

נעמי נוביק

akura

בכפר קטן על גבול היער, מהיערות האפלים ורוחשי הקסם של אגדות מזרח אירופה, נערות צעירות מוקרבות באורח קבע לדרקון. אבל הדרקון הוא למעשה קוסם זעפן, וייתכן שיגלה שאגניישקה בת ה-17, הקורבן האחרון שבחר לו, תציב בפניו אתגר הרבה יותר מורכב מכפי שחשב, שעשוי לשנות את העולם.
(נובה, 2016. מאנגלית: יעל אכמון. 529 עמודים)

פנטזיה, אגדות

 

4. הערפילאים (51 קולות)

ברנדון סנדרסון

סדרת הספרים הראשונה פרי עטו של אחד מסופרי הפנטזיה הפורים והפופולריים ביותר בעשור וחצי האחרונים. בעולם פנטזיה מעמדי ומקוטב, נערה מגלה את יכולתה להשתמש במתכות כדי להפעיל כוחות קסם. היא מצטרפת לקבוצה שמנסה לבצע את המהפכה המורכבת בתבל, רק כדי לגלות שהפלת השליט הגדול עלולה להעיר סכנה קדומה ומאיימת הרבה יותר. הספר"חוק ומסג" זכה בפרס גפן לשנת 2019.
(האימפריה האחרונה; באר האלוהות; גיבור העידנים; חוק ומסג. אופוס, 2011 והלאה. מאנגלית: צפריר גרוסמן)

פנטזיה, פנטזיה אפית

 

5. רשומות קוטל המלך (49 קולות)

פטריק רותפס

בפונדק דרכים נטוש ואפוף בשתיקה יושב קוותה, אדם שהיה לאגדה: מכשף ומוזיקאי, הרפתקן וסייף – ולבסוף גם קוטל המלכים, המוקד של טרגדיה. במשך שלושה ימים הוא יספר את סיפור חייו: סיפור עשיר ואפל של חניכה ונדודים, ובעיקר של חיפוש – אחר האמת על מות הוריו ואחר שמה של הרוח.
(שם הרוח: כנרת זמורה ביתן, 2015. מאנגלית: עמנואל לוטם; פחדיו של האדם החכם: אופוס, 2016. מאנגלית: צפריר גרוסמן; The Doors of Stone: טרם יצא לאור)
פנטזיה, פנטזיה אפית

 

6. מהומה רבה על לא דוור (43 קולות)

טרי פראצ'ט

שירות הדואר של אנך-מורפורק, עיר הפנטזיה האהובה והכאוטית המככבת בספרי "עולם הדיסק" של טרי פראצ'ט, לא ממש… מתפקד. למעשה, כבר שנים לא הגיע ולו מכתב אחד לתעודתו וכל חדרי בית הדואר גדושים מעטפות עזובות וחבילות נטושות. כדי לשקם את השירות הציבורי יידרשו שירותיו של שפריץ פון סתמבור, נוכל חסר מצפון – אך יצירתי להפליא. זוכה פרס גפן לשנת 2014.
(אופוס, 2013. מאנגלית: ורד טוכטרמן. 400 עמודים)

פנטזיה, הומור

 

7. מצרפי המקרים (40 קולות)

יואב בלום

ראו תקציר בקטגוריית ספרי המקור.

 

8. אגם הצללים (38 קולות)

רוני גלבפיש

Lake of Shadows

ראו תקציר בקטגוריית ספרי המקור.

9. סדרת גיבורי האולימפוס (31 קולות)

ריק ריירדן

המיתולוגיה הקלאסית מתעוררת לחיים בעולם המודרני. סדרת ההמשך של סדרת פרסי ג'קסון, שהציגה לנו את החצויים החדשים – צאצאיהם של האלים היוונים הקדומים ושל נשים וגברים בני זמננו, מצרפת אליהם גם את ילדיהם של אלי הפנתאון הרומי. צאו איתם להרפתקאות חדשות, במלחמת קיום מול גאיה, היא אמא אדמה. הספרים "בן נפטון" ו"דם האולימפוס" זכו בפרס גפן לשנים 2012 ו-2016.
(הגיבור האבוד; בן נפטון; אות אתנה; בית האדס; דם האולימפוס. גרף, 2015-2010. מאנגלית: יעל אכמון)

פנטזיה, פנטזיה לנוער, מיתולוגיה

 

9. טרילוגיית פיץ והליצן (31 קולות)

רובין הוב

פיץ הגיע אל המנוחה והנחלה – מעמדו מבוצר היטב, הוא חי עם האישה שהוא אוהב ויש לו אחוזה כפרית לנהל. שרשרת אירועים מצערת מביאה אל פתח ביתו קבצן מסתורי, שבידיו המפתח להציל את חייה של היקרה לו מכל. בפעם האחרונה בהחלט פיץ והליצן משתפים פעולה, בשם המשפחה, האהבה והחברות העמוקה ביניהם, שנולדה בטרילוגיית "הרואים למרחק". "הרוצח של הליצן" זכה בפרס גפן לשנת 2017.
(הרוצח של הליצן; המסע של הליצן; הגורל של הרוצח. אופוס, 2018-2015. מאנגלית: צפריר גרוסמן)

פנטזיה, פנטזיה אפית, פנטזיה גבוהה

 

מומלצים נוספים: אוקיינוס בקצה המשעול / ניל גיימן; עשרת אלפי הדלתות של ג'נוארי / אליקס הארו; חולצות אדומות / ג'ון סקאלזי; לבד על מאדים / אנדי וייר; סדרת הרדש האימפרי / אן לקי

 

המלצת המערכת: הנערה עם כל המתנות

מ.ר. קרי

The Girl With All the Gifts

מלני היא ילדה בת עשר שכלואה בתוך מתקן צבאי שבו כל עולמה מצטמצם לתא, מסדרון, כיתה וחדר מקלחת. מארבעת אלה רק הכיתה היא מקום חיובי עבורה, וגם בו היא מבלה את זמנה קשורה לכיסא, בלי אפשרות להזיז את הגוף או את הראש, עם זמם על פיה. מכאן הדברים יכולים רק להידרדר. והם אכן מידרדרים. כי מלני היא הנערה עם כל המתנות – בדיוק כמו פנדורה מהמיתולוגיה היוונית, שהאלים בירכו אותה ביותר מדי מתנות ולכן הביאה לחורבן העולם. זווית חדשה ומרתקת לז'אנר ספרי הזומבים, וספר נהדר.
(יניב, 2-16. מאנגלית: איריס בוסקו. 396 עמודים)

מדע בדיוני, ספרות פוסט-אפוקליפטית


ערך: רמי שלהבת. תודה ללילי דאי, ענבל וייסמן, אייל חיות-מן, גלית כהן, קרן לנדסמן, אייל גורן, אריק אפק, עדי לויה, צפריר גרוסמןתגובות

 1. מאת אני עידן הנבואה בכף:

  ניפלא נהדר נהניתי ליקרוא.. חלק מהספרים קראתי

 2. מאת עצוב:

  פרדריק פול, רוברט היינלין, פול אנדרסון, רוגר זילאזני, לארי ניבן, רוברט סילברברג, סטניסלב לם, הנרי קאטנר (לואיס פאג'ט), קורדווינר סמית… אפילו לא מוזכרים. קצת עצוב לי

 3. מאת טעית:

  אמבר של רוג'ר זילאזני מוזכר. (חוץ מזה אין בעברית ספרים של פרדריק פול, פול אנדרסון וקורדווינר סמית די נדירים בעברית אז הם לא יוכלו להיות מוכרים.)

 4. מאת יהונתן:

  יש בעברית ספרים של פרדריק פול: סוחרי החלל, זאב זאב, קיבורג (ובהוצאה אחרת – יותר מאדם), ג'ם, שער, סף האירוע, מפגש היצ'י. ספרים משובחים. זה שקשה להשיגם, לא אומר שצריך להתעלם מהם. יש גם ספרים לא מעטים בעברית של פול אנדרסון וקורדווינר סמית'.

הוספת תגובה