מילון פורום אורט


א ב ג ד ה ו ח ט י כ ל מ נ ס ע פ ק ר ש


א

אושיה, אושיית מדע בדיוני
מהאנשים המהווים את הבסיס והמוקד לקהילת המד"ב בארץ. אדם יכול להפוך לאושיה בגלל השתייכותו לדור המייסדים של המדע הבדיוני בארץ (למשל, עמנואל לוטם, אהרון האופטמן או עמוס גפן ז"ל), בגלל עשייה מרובה בתחום (למשל, רבים אשר לא יוזכרו כאן כדי לא לעורר רגשות קנאה ומחאות פולניות) או בגלל הקמת רעש רב ומשיכת תשומת לב לעצמו (למשל, בוג'י).

אייקון
אייקון, מוקד עלייה לרגל לכל חובב באשר הוא, הוא הכנס/פסטיבל השנתי למדע בדיוני, פנטזיה ומשחקי תפקידים, המתקיים מדי שנה (מאז 98, ונהוג להוסיף למניינו גם את כנס "סקטור 972" שהתקיים שנה קודם לכן) במהלך חול המועד סוכות בסינמטק ת"א ובמתחם אשכול פיס הצמוד. בימינו מארגנים אותו במשותף שלושה גופים: האגודה הישראלית למדע בדיוני ולפנטסיה (ע"ע), מועדון סטארבייס 972 (ע"ע) והעמותה לקידום משחקי תפקידים (ע"ע). בנוסף למגוון נרחב של אירועים המשובבים את רוחו של כל חובב, בשנים האחרונות אייקון מארח גם מדי שנה אורחי כבוד זרים, ובהם סופרים כגון אורסון סקוט קארד, טים פאוורס, גאי גבריאל קיי וניל גיימן וכן קולנוענים ואורחים אחרים.
השם "אייקון" מקורו ברעיון הכנס הישראלי – א"י-קון או Israeli Convention – ולכן נכתב במקור איקון או א"יקון בעברית, ו-ICon בלעז, אולם בימינו נהוג יותר לאיית אותו בעברית אייקון ובלעז Icon או אף iCon.

איציק
ICQ בעברית צחה.
חידושים לשוניים נוספים שאיימו להיקלט במשך השנים: "איריס" ל-IRC, ו"דוד" ל-DVD.

אלוהים (X הוא/היא האלוהים)
על אף ריבוי האתאיסטים בפורום, לאנשי הפורום יש גירסאות רבות בשאלה מי הוא האלוהים. המועמדים העיקריים לתואר הם — קוני וויליס, אס"ק (ע"ע) וגג"ק (ע"ע).
מאמיני המועמדים השונים לאלוהות מתווכחים ביניהם בחריפות בשאלה. מאמיני טולקין לא נוטים להתערב בויכוח זה. הם הרי יודעים מה נכון.
עורכת מילון זה נמנעת מלחרוץ דעה, הן מטעמי אתיקה, הן מטעמי אתאיזם, הן משום שבשל היותה היינלייניסטית ידועה היא יודעת ש"אתה הוא האלוהים", אבל יותר מכל — מטעמי בריאות.

אלת הבישול/הפיצה
כינוי לו זכתה בוג'י בסיפור הפורום, עקב נטייתה הפראיירית משהו להכין פיצה ללהקת ארבה מורעבת במפגשי-פורום. בתפקיד זה היא מזרה אימים על יריביה (ע"ע דרקונית המרק והאביר) ומאמיניה (ע"ע הדוכס חלורין וגרבו) כאחד

אמוראי ניבן
חובבי ניבן האדוקים במיוחד, המסוגלים למלא שלושה עמודי פורום צפופים בדיון בסוגיה "האם מגונני פק התפתחו משמרי המאכל של התרינטים או לא?" או בסוגיות מתועבות דומות. נוהגים לצטט פסוקים משלל ספרי ניבן, כשעדיין אין הסכמה בין אלה שמקבלים את ספרי Man-Kzin Wars ואת המהתלה של ניבן – קורס בלהבות כחלק מהדוגמה ואלה ששוללים אותם מכל וכל.

אס"ק
כינויו של אורסון סקוט קארד (ע"ע אלוהים) בפורום, על שם קיצור שמו. אין לבלבל עם ארתור סי קלארק, שמכונה כך על-ידי חיצוניים אך לא על-ידי חברי הפורום.

ארמגדון.קון
כנס שנועד להתקיים עם פרוץ המילניום (סוף שנת 2000) בירושלים ובתל מגידו, בארגון האגודה הישראלית למדע בדיוני ולפנטסיה (ע"ע) ובחסות משכנות שאננים. על פי התוכנית שיאו של הכנס היה אמור להיות בספירה לאחור אל סוף העולם על תל מגידו, המקום בו אמורה להיפתח מלחמת גוג ומגוג. בארמגדון.קון היו אמורים להשתתף כמה אורחי כבוד, שהעיקרי שבהם היה לארי ניבן. בעקבות המאורעות שסימנו את פתיחת אינתיפדת אל אקצה, לארי ניבן ביטל את השתתפותו והכנס בוטל, ועל כן חרתה האגודה על דגלה את הסיסמה, "לארי ניבן לא הגיע אז ביטלנו את הארמגדון".
ארמגדון – לפני
ואחרי


ב

בלי פאניקה
"בלי פאניקה" החל את דרכו כתחליף אורטי לדפי הקהילה של יואל (ע"ע) המנוח, אך לאחר שרמי שלהבת (גרומיט) קיבל עליו את ניהולו בשנת 2001 הוא התרחב מעבר לתפקודו המקורי כמגזין פורום מדע בדיוני אורט, והפך לאחד ממגזיני הרשת המובילים בתחום המדע הבדיוני. כיום הוא מהווה את אחד המקורות החשובים ביותר לסיפורי מדע בדיוני קצרים מתורגמים (המתפרסמים בהסכמת כותביהם) וכן מתפרסמים בו ביקורות, מאמרים וסיפורי מקור. שוחזרו בו גם חלק מתכני דפי הקהילה של יואל (ע"ע) ופה ושם מקובצים בו מיטב פניני הפורום.


ג

גג"ק
כינויו של גאי גבריאל קיי (ע"ע אלוהים), בפורום על שם קיצור שמו. הגגקיאדה – הרצאה על גג"ק בחסות התא הירושלמי, היתה אירוע מפורסם ובעל שם מצחיק להפליא.

ג'ינג'יות עם חזה גדול (געח"ג)
מהאלמנטים הספרותיים הבולטים בספריו של רוברט היינליין. בהשלכה: אלמנט נוסחתי, קלישאי ושוביניסטי אשר ראוי שיהיה בכל ספר מד"ב/פנטזיה שמכבד את עצמו, או לפחות על הכריכה, לטובת מזילי הריר שבינינו. הערה: מציאותה של געח"ג על הכריכה אין פירושה בהכרח שתימצא כזאת גם בין דפי הספר. לגעח"ג יש זכות קיום בפני עצמה בכל מקום אשר תשובץ בו.
גרסה מורחבת ומשופרת: ג'ינג'יות עירומות עם חזה גדול.

גרר"מ
כינויו של ג'ורג' ריימונד ריצ'רד מרטין בפורום, על שם קיצור שמו. אין לבלבל עם גרר"ט, שהוא טולקין, או עם גררר, שהיא קריאת זעם מקובלת על אנשים שונים.


ד

דרקונית המרק והאביר (ערך היסטורי)
הכינוי לו זכו אכמו פיטנגו ("דרקונית האופל") ונודניק (האביר נ.) בעת מלחמתם הנוראה עם אלת הפיצה (ע"ע), אשר מבטיחה עד היום לבשל מרק מהדרקונית, לזעזועם העמוק והבלתי מתפשר של הדרקונית והאביר.


ה

האגודה
אגודה ישראלית למדע בדיוני ולפנטסיה. נוסדה במטרה לקדם את תחום המדע הבדיוני בארץ. "המימד העשירי", רבעון האגודה, הוא חיקוי עלוב וחסר ברק ל-"בלי פאניקה" – עיתון הפורום – או כך לפחות טוען גרומיט.
בעבר כונתה "האגודה החשאית למד"ב ולפנטסיה", משום שאיש פרט לקומץ נבחר לא שמע עליה, אך סולקה בבושת פנים מארגון אגודות הסתר לאחר ששיפרה לבלי הכר את יחסי הציבור שלה.

הדוכס חלורין וגרבו (ערך היסטורי)
תוצר של מפגש קרוב בין ארז לבקבוק שיבאס (ע"ע). כאשר יצאו הדוכס גלורין וחרבו להגנת אלת הפיצה החליטו ארז והשיבאס כי הכינוי "הדוכס חלורין וגרבו" מתאים יותר. מאותו יום חמוש הדוכס בגרב רונות מעוררת יראה וגוזלת נשמות.

הטמפלרים
האשמים בכל קונספירציה, הפתרון לכל תעלומה, האחראים למשולש ברמודה – הטמפלרים מעורבים בכל, תמיד (ע"פ אומברטו אקו, "המטוטלת של פוקו"). הופיעו בשלל ספרים ומשחקים במוקדן של תאוריות קונספירציה רבות, ואומצו באהבה לחיק הפורום כדי להסביר תופעות לא מובנות. תגובה מקובלת להאשמת הטמפלרים: "שששששש…!" החושף קונספירציה טמפלרית שם נפשו בכפו.

המועדון
שמו המקוצר של מועדון סטארבייס 972 – במקור, המועדון הישראלי לחובבי "מסע בין כוכבים" (וסדרות טלוויזיה נוספות). כיום, מועדון לחובבי סדרות וסרטי מדע בדיוני. בימים אלה, חסרי העזוז, איש כבר לא דורש לשרוף את המועדון, אבל תמיד יש פעם ראשונה.
באופן מבלבל ביותר, המועדון מורכב משני גופים – עמותה (הגוף המצומצם והמחליט) ומועדון. כן, ממש כמו העמותה (ע"ע).

הממסד, הממסד האפל
כינויו של דידי חנוך, עורך, ש"דרקונים של להבת הקיץ" היה לפני זמנו, מאז שהגיע לפורום כנציג ממלכת הרשע של אופוס. כיום הוא מייצג ממלכת רשע אחרת – מודן, ונושא את כינויו בגאווה.

העמותה
העמותה לקידום משחקי תפקידים, אחד מהגופים המארגנים את כנס/פסטיבל אייקון (ע"ע) ושותפים בכנס פאן.קון, בנוסף למגוון פעילויות אחרות, ובהן כנס הדגל של העמותה, ביגור.
באופן מבלבל ביותר, העמותה מורכבת משני גופים – עמותה (הגוף המצומצם והמחליט) ומועדון. כן, ממש כמו המועדון (ע"ע).

הקומיקס היה יותר טוב
ביטוי זייגוני שאומץ באהבה על-ידי שאר הפורום. להווה ידוע כי לכל ספר, אפילו למילון אבן-שושן, יש קומיקס במקום כלשהו בעולם, והקומיקס תמיד יותר טוב. משפט שתמיד יאמר על-ידי מישהו בעקבות ביקורת על סרט/ספר/מסעדה וכדומה.


ו

וואאאארגג (ערך היסטורי)
קריאת זעם דרקונית, אשר הומלצה על-ידי הדוכס גלורין ואומצה בשמחה על-ידי דרקונית האופל (הידועה גם בכינויה "אכמו פיטנגו") שמאז דורשת עליה זכויות, דרישה שלא נענית בתשומת-לב רבה מצד הקהל. יש להוסיף אותיות לקריאה לפי מידת הזעם שהיא מייצגת.

וואליסט (ערך היסטורי)
במקור, חבר לשעבר בפורום המד"ב בוואלה. בעקבות הצורה שבה נהגו כמה אנשים שגורשו מפורום וואלה להפגין נוכחות בפורום, הפך המושג לשם גנאי לכסילים, בורים, מתלהמים, ושאר ירקות. המונח נטבע על-ידי ארז. בשנים האחרונות נדמה שהביטוי נכחד סופית מן העולם והוחלף בשם "טוקבקיסט".

וישא"ק
ויפה שעה אחת קודם. במקור מ"דבר אחר", אחר-כך מפו"ח, וכיום נפוץ גם במקומות נוספים.


ח

חוק החמש
חוק הקובע כי:
א. כל דבר הנכתב בפורום בחמש בבוקר חסין מפני כל דרישת טופיקיות, כי בשעה זו כולם מתחרפנים.
ב. בכל שעה שהיא, השעה היא חמש בבוקר באיזשהו מקום בעולם. חוק זה מוסכם על חברי הפורום הסוררים, ופחות על המנהלים לדורותיהם.

חתולים זה תמיד און טופיק
קריאת הקרב של חובבי החתולים (המרובים במידה מפתיעה), בכל פעם שמישהו מנסה לרמוז להם שעלילות ערמת הפרווה שלהם אינן קשורות לנושא הפורום.


ט

טרול
כותב בפורום המשתמש בעלבונות וגישתו פוגענית. הכלל לגבי טרולים, שמשום מה איש לא מקיים אותו: "לטרולים לא עונים, לעולם".

טריפולדת.קון
פורום.קון (ע"ע) מסורתי הנערך באוקטובר-נובמבר (זמן מה לאחר אייקון (ע"ע)) וחוגג את יום הולדתם של שלושה מאושיות הפורום – אמבר, קילרוי ובוג'י, וכן של נספחי מגפת-אוקטובר נוספים. באחרונה התרחב וכבר אינו מהווה פורום.קון במובן המסורתי של המילה, משום נוכחותם של אנשים רבים אשר אינם שייכים לפורום.

טרמפ / טרמפתיל
פרסום הודעה דלה בתוכן, עופית או שלא צפויות לה תגובות רבות כתגובה להודעה ראשית לא קשורה בהכרח, על מנת להימנע מפתיחת הודעה ראשית נוספת. הנוהג צמח מבעיה פרקטית פשוטה – בכל עמוד פורום חמש עשרה הודעות ראשיות ומספר לא מוגבל למעשה של הודעות תגובה, וכל הודעה ראשית דוחקת לאחור הודעה ראשית קודמת. את הטרמפים חובה לשרשר לפתילים (ע"ע) שנוצרו למטרה זו, או לפתוח פתיל טרמפים חדש, אם אין כזה בעמוד הראשי של הפורום, כדי שהודעות לא ילכו לאיבוד או יפריעו לדיונים מתמשכים.
המונח המטופש למדי "טרמפתיל" נטבע על ידי קיפוד, והתפשט בפורום כאש בשדה קוצים (קיפוד, קוצים… הא!). יש מקומות בהם נהוג הביטוי נצל"ש (ניצול שרשור) במקום זאת, אבל אנחנו חכמים יותר.


י

יואל
כינוי חיבה למערכת הפורומים המנוחה של IOL תנצב"ה, שעל שרתיה שכן פורום זה במשך שנים (מאז מתישהו בשנות התשעים), עד שחבריו החליטו, בתחילת שנת 2000, לעבור למערכת אורט, בגלל עדיפות טכנית. בסוף שנת 2001 נבלע IOL בידי וואלה ב"מיזוג" וכל היסטוריית הפורומים הוותיקה והגאה נגרסה כלא הייתה, פרט למה שנשמר כגיבויים על ידי מנהלי הפורומים.

יק"ב (יש קטינים בפורום)
עוד מונח שנגנב בזדון מהאנשים הטובים בפו"ח (פורום טריוויה). משמש כאזהרה וכנזיפה על הודעה שתוכנה, כביכול, אינו ראוי לעיניהם של קטינים, ובעברית: כל הודעה שמכילה סקס באופן גלוי או מרומז. משמעויות המילה התרחבו וכיום היא יכולה לשמש גם כשם עצם ("תתלבש, רואים לך את היק"ב"), כשם תואר ("למה התפרסם באנר של חלומות באספמיה באתר היק"ב?") ואף כפועל ("ייק"ב אותה").
כן זכור לטובה "פורום היק"ב", הלא הוא פורום מד"ב ופנטזיה למבוגרים המנוח ב-IOL המנוח לא פחות, בו נולדו דמויות כגון מורגאנה לה פיי הזכורה ליק"ב, הוגת סיפור הפורום למבוגרים.
אין הסכמה בשאלת הניקוד של המילה "יק"ב", כשיש ההוגים אותה Yekev ויש ההוגים אותה Yakav. לוויכוחים, נא פנו לפורום טריוויה הסמוך, הם מתים שם על ויכוחים כאלה.


כ

כיור הזמן
כינוי האי-חיבה שהוצמד לסדרת כישור-הזמן, ולא ברור אם בשל ביוביותה או כמשחק מילים גרידא. כינוי זה זיכה את רוברט ג'ורדן, מחברה של הסדרה, בכינוי "האינסטלטור" ובעוד כמה כינויים ציוריים יותר ומנומסים פחות.

כנס
מפגש חובבים גדול ומאורגן, אשר עשוי להכיל מגוון פעילויות כגון: הקרנות סרטים ופרקים, הרצאות, פאנלים, משחקי תפקידים, אירועים קהילתיים, הפקות מקור ועוד כהנה וכהנה. בין הכנסים ניתן למנות את אייקון (ע"ע) (טוב, פסטיבל), עולמות, ביגור, פנטסי.קון, פאן.קון, מיתופיה, בדיון, אבק כוכבים (בעבר. התאחד עם עולמות), ועוד כהנה וכהנה


ל

לזייגן (ערך היסטורי)
לא, זו לא מילה גסה. להזמין סרטים מבלאקסטאר – כיום Sendit, אבל היסטוריה זו היסטוריה – על שם ההמלצה החביבה על זייגון.

לחם
חומרי-הבסיס של המד"ב והפנטסיה: טולקין, המוסד, חולית וכו'. שאלות "מי קרא?" בנוגע לספר שמוגדר כלחם יעוררו תגובות שינועו מאנטיפתיה קלה ועד להתנפלות צמאת-דם.


מ

מדב"פ
"מדע בדיוני ופנטסיה" לעצלנים. שם כולל לכל מה שנכתב בשני הז'אנרים תוך התעלמות מוחלטת מההבדלים המוכרים לכולם. התקבל היטב בפורומים מסוימים ונדחה בשאט-נפש ושאר גילויי תוקפנות בפורום אורט. מכונה על-ידי אחרים (בעיקר ארז) כמדבוף והטיות נוספות. נטבע במקור ע"י נחום, אי אז בערפילי פורומי המדבוף של יואל (ע"ע) ונענע.

מילון הפורום
מילון זה, שאתם אוחזים בידיכם (מטאפורית, נו) הנו תוצר ערכים שנתקבצו במשך שנות קיומו של פורום מדע בדיוני באורט (מקודם IOL), עוד מימי יואל (ע"ע). לפיכך, חלק מהערכים בו עשויים להיות מיושנים, אך נשמרים מטעמי נוסטלגיה ושימור ההיסטוריה, וחלקם מפנים אל הודעות ששוחזרו מהשרת הישן של IOL (חלק מהקישורים שבורים, בגלל הודעות שאבדו בגיבוי. אין מה לעשות). ההודעות המשוחזרות, למרבה הצער, אינן מאפשרות גלישה מעבר להן, לעת עתה. אנו מנסים לשפר זאת.
על עורכיו של מילון זה נמנו בין השאר קיפוד, בוג'י, גרומיט וכיום שוב בוג'י. הצעות לערכים חדשים אתם מוזמנים לשגר אל בוג'י. תלונות אתם מוזמנים להפנות אל הממשלה, שתמיד אשמה.

מנחו"ס / מנוח איפוס / מונע חיפוש
כינויו הנוכחי של מנוע החיפוש של אורט לאור הכשלים החוזרים והנשנים בו. במשך חודשים ארוכים המנוח לא פעל, וחברי הפורום התאבלו עליו קשות. למשך זמן מה חזר המנוח, וכולם ששו, אך לאחרונה נראה כי החיים קשו עליו שוב והוא התמנח מחדש.

מעשה לנדס
(עבור מו"לים ועורכים) להתחיל בהוצאת סדרת ספרים ולא לסיים אותה, או להתחיל הוצאת סדרת ספרים מהאמצע, או להתחיל הוצאת סדרת ספרים ולעבור לספר מתקדם בסדרה תוך דילוג על האמצעיים. על-שם דורית לנדס, עורכת סדרת המד"ב של עם-עובד, שנודעה לשמצה בפעולות כעין אלה.

דורית לנדס, אגב, ניחמה לפחות חלקית על דרכיה הרעות, ופרסמה בשנים האחרונות את ספרי הביניים של חולית, ספרים נוספים בסדרת מג'היפור ועוד. עם זאת, עדיין נותרו בסדרתה סדרות ספרים קטועות.

מפלצת ההודעות (ערך היסטורי)
מפלצת מיתולוגית ששכנה בקרבי יואל (ע"ע) ואחראית לסילוקן, שיפוצן, הזזתן או ריטושן של הודעות אקראיות. ממשיכה להתקיים כתירוץ האידיאלי לשגיאות הקלדה ולסתם הבלים חסרי פשר.

מקק (ערך היסטורי)
כינוי רב-שימושי לטרול (ע"ע), פליימר, מציף וניג'ס באופן כללי, שאוהב רק להציק וללכלך. על שמו של המקק השחור, טרול היסטורי ידוע לשמצה בפורום, שמשפט המפתח שלו היה "קיפודי אתה בבית?" הכינוי נולד בעקבות משתתף בשם המג השחור, שלא נודע בשנינותו ובחוכמתו. משם פותח השם למקק על-ידי ארז, וטרול לא ידוע אחר התנדב לשאת עליו את השם בגאווה. סבל מחוסר באנטי-מחיקון, ולפיכך מעט מאד מפניניו נותרו היום בפורום למען ההיסטוריה. וטוב שכך. גריסתו התאוותנית של יואל (ע"ע) בשיניה התאוותניות של וואלה הכחידה את רוב השרידים שעוד נותרו.

מש"א
ראשי תיבות: מה שהוא אמר/מה שהיא אמרה. משמש כדי להביע תמיכה בדברי קודמך בלי לטרוח להקליד יותר מדי.

משחכס
קיצור נוח ל-"משחקי הכס", החלק הראשון בסידרת שאוש"ק (ע"ע) של גרר"מ (ע"ע).


נ

ניטפיקיות
(מאנגלית, Nitpicking – מילולית, פליית כינים): הנטייה להתמקד בפרטים קטנים, שוליים אך בעייתיים, ולהציק בנוגע אליהם, במיוחד בנוגע לחורי עלילה בכל גודל שבין יבחוש ננסי לגלקסיה, סתירות לוגיות ושבירת חוקים – פיזיקליים, לרוב. מכונה בשפת יומיום "התקרצצות". קיימים שמות עבריים גאים לתופעה, כגון "נוקדנות" ותחדישו של שלמקו, "פולכינאות", אך אלה אינם מגלים נטייה להיקלט, ואנשי הפורום מוסיפים להשתמש בגרסה האנגלית המעוברתת על שלל הטיותיה: ניטפוק, לנטפק, נטפקנות וכדומה.


ס

סיספונד
לקוח מ-Suspension of Disbelief – השעיית חוסר האמון, שהיא היכולת להתעלם מבעיות פיזיקליות, חורי עלילה בגודל משאית ומגבלות עקביות ולהאמין בעלילה. יכולת הסיספונד חיונית עבור הרוצים ליהנות מספר מד"ב או פנטזיה טיפוסי. אי ספיקת בלוטת הסיספונד תוביל לניטפיקיות (ע"ע).

סיפור הפורום
הכל החל בתהייתה של איה "אילו הפורום היה סיפור, איזו דמות היה כל אחד?". קילרוי התנדב למשימת השיבוץ, ולא ידע למה הוא מכניס את עצמו. מייד זכה כל חבר בפורום לתפקיד משולש לפחות (זה שהוא קיבל מלכתחילה, זה שהוא רצה, וזה שהוא זכה בו בהתחלפות עם מישהו אחר).
לאור הזמן שחלף, סיפור הפורום עודכן לאחרונה בעקבות יוזמתה של אסטרונעמי. באופן מפתיע, הסיפור הצליח לעבור את שלב הליהוק הראשונה ואפילו עלה על הכתב.
בתקופת קיומו של פורום מד"ב למבוגרים המנוח ביואל (ע"ע) המנוח לא פחות, הופיע/ה כותב/ת בשם "מורגאנה לה פיי" שכתב/ה גרסת יק"ב (ע"ע) לסיפור הפורום, לקול מצהלות וטרוניות כאחד, וזכתה לכינוי "סיפור הטירה". סיפור זה נגאל בחלקו בשחזור הפורום וניתן לקראו כאן.

סנסאוונדה (sense of wonder)
ה-"פיצוץ במוח" שמקבלים כשספר מד"ב או פנטסיה מצליח להדהים אותנו באמת. מוכר גם כ-"סאווסוואנדה".
וחידש מיכאל_ג: סנסאבעסה. התחושה שמאפיינת חלק מהסיפורים שבוחר גרומיט ל"בלי פאניקה", ואשר נוטים להתאפיין ברוח דכאונית משהו.

ספוילר
גילוי פרטים על ספר/סרט וכו' אשר אינם מופיעים על הכריכה האחורית ועלולים להרוס את הנאת הקורא/צופה וכו'. יש חוסר הסכמה נרחב בשאלה מה נחשב ספוילר – האם ספוילר ללחם (ע"ע) נחשב ספוילר, האם חשיפת פרט המתרחש בתחילת הספר/סרט היא ספוילר, וכדומה. הסכמה לא הושגה.
בשנת 2000 נתנו חברי הפורום דרור לדחפי הספוילרים המודחקים שבהם ב"מבצע הספוילרים הגדול" (או SpoilerFest) אשר בו נקראו לתת את הספוילרים המחרידים ביותר לכל יצירה שעלתה על דעתם. זהירות: ספוילרים!


ע

עוף ברוטב טופי
העוף על שלל הטיותיו (תרנגול, הודו, טופו, קוף וכדומה) משמש כתחליף לביטוי הוותיק אך המשעמם "אוף טופיק".

עטלפים, לזרוק עטלפים על
המקבילה הפנים פורומית לקריאות בוז. המקור מיוחס לקיפוד על פי טענתו הנחרצת, אם כי יש גם טוענים אחרים לתואר.
המושג זוכה גם להרחבות, כגון "עטלפים חולי דיזנטריה" וכדומה.

ענקי עם פרופלור (ערך היסטורי)
שם תואר לא ברור שניתן להתאימו לכל דבר בכל רגע ומכל סיבה. התאזרח בשפתם של אנשי הפורום בעת פורום-קון (ע"ע) אצל אסטרונומי, בעקבות התחרפנות מסוימת של כמה חברי פורום מכובדים אך לא שפויים. מעורר פרצי צחוק, בעיקר אצל אותם חברי פורום, ודחפים רצחניים אצל השאר. ההשראה מקורה בפרודיה על פרפר נחמד, הנפוצה ברשת. מיוחס לנודניק על-פי טענתו, אם כי מקור גאוותו בנושא לא ברור.


פ

פורומקון
מפגש חוץ-מחשבי של חברי הפורום, המשמש אותם ל: כל מה שעושים בפורום, כולל חידודי לשון, זריקת עטלפים וויכוחים בנוגע לזהותו של האלוהים; שתייה; מסחר בספרים; שתייה; צפייה בסרטים טובים מאוד או מטופשים מאוד; שתייה; התחרפנות טוטאלית וחסרת-מעצורים (למרבה הפלא, לאו-דוקא קשור לשתייה). הפורומקון הארצישראלי המצוי נערך בבית אחד מחברי הפורום (ועל-כן קרוי לרוב על-שם אותו חבר, כגון נקרו-נעמי-קון) וכולל, פרט לשתייה, פיצה של בוג'י, אוכל שמביאים כולם וגרבילות/קרמבו/תחרויות אידיוטיות/וכדומה.

פילים עגומים
מונח קוד שבא לומר "הסיפור הזה נורא מזכיר לי משהו אחר, ולא שיש לי משהו נגד זה שהוא מזכיר משהו אחר, כי רעיונות תמיד חוזרים, אבל אני נורא רוצה להיזכר במה הוא מזכיר לי". מקורו בשם סיפור מאת ספיידר רובינסון הדן בזכויות יוצרים וב(אי)-יכולת היוצר האנושי להיות מקורי.

פילק
שיר מקורי שתוכנו קשור למד"ב או לפנטסיה. קומי בחלק גדול מהמקרים. לעתים מבוסס על לחן קיים. בר-הסמכא לענייני פילקולוגיה הוא הממסד האפל, ומסייעת בצידו נעמי וינר.

פסטיכנס / כנסטיבל
לאחר שהוכרז (באופן הדרגתי, מאז סביבות 2001) כי אייקון (ע"ע) אינו עוד כנס כי אם פסטיבל, עמדו באי הפורומים במרים והתעקשו לקרוא לו כנס, ואילו מנהלי אייקון ויצורי אופל אחרים חזרו והתעקשו שוב ושוב, "פסטיבל". עם הזמן נוצר השעטנז "כנסטיבל" או "פסטיכנס", שמטרתו להפגין את הבלבול שחשים באי הפורומים ו/או לתת כבוד (נגיד) לכל האסכולות כאחת.
ויש אומרים: "אימפריה!"

פתיל
שרשרת ההודעות היוצאת מהודעה ראשית אחת. בלועזית – Thread. יש המכנים אותו שרשור, עץ, אשכול, שרוך ושאר תועבות, אבל אנחנו יודעים מה נכון. חודש על-ידי דג אדום.

פתילפלצת
פתיל בנושא חם – לרוב פעילות האגודה (ע"ע) לסוגיה – שזוכה למספר עצום ורב של תגובות ומקבל גודל לא סביר בעליל. בימינו נוטה לסבול מבאג הפתילים הארוכים – באג בו הודעות השוכנות בפתילים ארוכים במיוחד סובלות ממגוון תחלואים, כגון שינוי אקראי של מיקומן בפתיל, או העדרן ממבנה הפתיל בתצוגת הודעה בודדת, כך שיש בכל פעם לצאת מחדש לעמוד הפורום הראשי כדי לגלות את ההודעות הנוספות בפתיל.
תכונה שיש לדעת לגבי פתילי-פלצת: מספר ההזחות האפשרי בפתיל באורט מוגבל. מרגע שמגיעים להזחה האחרונה האפשרית בהיררכיית תגובות המשנה, נעלמת אופציית התגובה לאותה הודעה. נהוג להתמודד עם בעייה זו באחת משתי דרכים: לחזור תגובה אחת למעלה בהיררכיה ולהגיב עליה תוך ציון נמען התגובה; או להגיב מחדש כתגובה ראשית לאותו פתיל. במצבים גרועים ממש נפתחת הודעה ראשית חדשה כדי לפתור את הבעייה, ואז לרוב הדיון דועך מעצמו.


ק

קודר וסוער
תיאור מנומס של סיפור אשר אינו מתייחד באיכות משובחת דווקא. על שם תחרות "היה זה לילה קודר וסוער" לפתיחות סיפורים גרועות

קומפי (ערך היסטורי)
ההמלצה לכל מקק, טרול וזב-חוטם למינהו – "תחזור אל הקומפי שלך". נטבעה על-ידי ארז.
קומפי היא מקלדת מיוחדת לשימושם של ילדים. החברה המייצרת אותה פשטה את הרגל לפני שנים ספורות, מה שמעורר את החשד שההמלצה החמה הנ"ל לא בהכרח קוימה.

קליקה, הקליקה המסואבת
קבוצה של אנשי מד"ב, שהרכבה אינו ברור ומוחלט (למעשה, יש מקרים שאותו אדם עצמו עשוי להופיע יום אחד כחבר הקליקה המסואבת, ויום אחר כקורבנה), אשר שולטת בכל משאבי המד"ב בארץ וזוממת לנצל אותם כדי להשתלט על העולם, ככל הנראה מקורבת לטמפלרים (ע"ע) ו/או לבונים החופשיים, או שמא לאחוות רוזנקרויץ, או אולי בכלל לזקני ציון. חבריה מתאפיינים בהיותם אושיות מד"ב, מקורבים למוקדי הכוח באגודה (ע"ע) ו/או בפורום אורט ושאר ירקות.
נולדה בדמיונם הקודח של מקופחים מקצועיים כתימוכין לתלונות מתלונות שונות: על כך שסיפוריהם לא זוכים בתחרויות סיפורים (כי אנשי הקליקה המסואבת שומרים את הזכיות לעצמם); על כך שסיפוריהם לא מתפרסמים (כי אנשי הקליקה המסואבת מפרסמים סיפורים רק זה של זה); על כך שרעיונותיהם לכנסים אינם מיושמים (כי אנשי הקליקה המסואבת מביאים לכנסים רק אירועים שמעניינים אותם); על כך שהודעותיהם בפורום זוכות ללגלוג ולעוינות (כי אנשי הקליקה המסואבת נחמדים רק זה לזה) וכדומה.
בכנס עולמות 2005 הכינה בוג'י חולצות שעליהן נכתב "גם אני בקליקה המסואבת", ובכך הביאה למעשה להחרבתה של אותה קליקה, משום שברור שארגון סתרים שיש לו חולצה רשמית, כבר אינו ארגון סתרים. את מקומה של הקליקה המסואבת מאיימת לתפוס "המערכת", שנולדה בזכות הכחשות חוזרות ונשנות באשר לקיומה.

קרפחיות
יצורים וירטואליים החיים בקווי הטלפון ואוכלים קבצים. הסיבה לכל התקלות שמפלצת ההודעות אינה אחראית להן. התגלו לציבור על-ידי ואנדרווקן. הסבר ביולוגי מפורט על מהלך חייהן של הקרפחיות ניתן למצוא כאן, כמו גם תסריט לסרט האימה הנודע: ליל הקרפחיות

karpajiot


ר

רני ("לא קוראים לי רני")
תגובה נפוצה למי שמגיב בלי לקרוא הודעות קודמות באותו פתיל או דף, ולפיכך חוזר על דברים קודמים שנאמרו. התגובה מתבססת על כך שהתגלה שלעתים קרובות האדם שהודעותיו הקודמות בנושא לא נקראו הוא רני. תגובות אפשריות נוספות: "לקרוא הודעות קודמות זה לחלשים"; ותגובה שזכתה לפופולריות קצרת טווח – "שמעת שצה"ל שולח שחקני תפקידים לקב"ן?" (לזכר שלוש הודעות ראשיות שונות – לפחות – שנפתחו בזו אחר זו בנושא זה בדף הפורום, בלי שכותביהן ישימו לב שדיונים בנושא כבר נפתחו).

רשימת ארז
רשימת ספרי המדע הבדיוני והפנטסיה שיצאו לאור בארץ, לא כולל פיטר פן. אם אתה לא שם, אתה לא קיים. נערכת על-ידי ארז, על-פי ספרייתו הראויה לציון ולגניבה, אך המוגנת, למרבה הצער, על-ידי מערכת אזעקה מתוחכמת. עותק מעודכן נמצא תמיד ב"בלי פאניקה".


ש

שאוש"ק
שיר של אש ושל קרח – סדרת הפנטסיה המהוללת של גרר"מ (ע"ע).

שואש
שואש הוא שועל אש, או פיירפוקס בלעז: דפדפן שאוהביו יאמרו שהוא עולה כמה מונים על אקספלורר, ואילו שונאיו יטענו בעוז, "איפה הג'ינג'י המניאק ימח שמו שכל הזמן מתקין תוכנות במשתמש שלי ועוד הופך אותן לברירת המחדל".

שולת!!!!!111
מבוסס על אימרה שהשתרבבה תכופות לדבריהם של וואליסטים (ע"ע) בביקוריהם בפורום" — רומח הדרקון שולת!!!1111
כיום ההכרזה משמשת את חברי-הפורום לצרכים לא ברורים, אך נאמרת לעיתים קרובות וכולם מוצאים אותה די משעשעת.

שיבאס (ערך היסטורי)
סם החיים של ארז, והגורם לחלק מההתרחשויות היותר מוזרות בפורום, ובכלל זה גרבו של הדוכס (ע"ע).
למעשה, ארז עבר זה מכבר ללאפרויג וסינגל-מאלטים אחרים, אבל מושג השיבאס משמר את משמעותו ההיסטורית.

שלמקואיזם
כינוי לניסיון להומור שלא עלה יפה – למעשה, עלה כל כך לא יפה, עד שהוא עשוי לגרום לשומעיו לנסות לכרסם מעליהם את מוחם במאמץ להימלט ו/או להשכיח מעצמם את הכאב.
נקרא על שמו של שלמקו, הידוע בכך שהוא מספר מדי פעם בדיחות טובות, אבל לרוב לא. מאד לא. זאת להבדיל משירה שלמקואית, שלעולם אינה טובה, מה שלא מונע ממנו להמשיך לנסות.
יש ויכוח בין הגורסים כי שווה לסבול שלמקואיזמים בשפע למען הבדיחה המוצלחת האקראית שתופיע ביניהם, לבין הגורסים כי דבר אינו שווה את הסבל. יש גם ויכוח בין הגורסים כי על שלמקו להפסיק לשיר, לבין שלמקו עצמו, שמסכים אתם אבל ממשיך לשיר כי הוא "נהנה מכך".